Utazás Itália

Az Utazás Itália egy olyan blog ami megpróbálja közelebb hozni az Olaszországi nyaralást. Tippek és trükkök a legjobb Olasz városokból. A cél, hogy a következő nyaralásotok tökéletesre sikeredjen és rengeteg élménnyel gazdagodjatok.


Image

A Római Pantheon

A Pantheon, az egyik legnagyobb mérnöki bravúr, a többek között nevezetes kupolájáról ismert templom, Hadrianus császár idején, Kr. u. 125 körül épült. Ez a csodálatos építmény kiállta az idők próbáját. Míg a világ más műemlékei összedőltek, a Pantheon ma is épen áll, köszönhetően azoknak a zseniális tervezői és mérnöki szakértelemnek, akik ezt a lenyűgözően pompás emlékművet létrehozták.

Szerkezetileg a Pantheon impozáns, téglalap alakú bejárattal rendelkezik. A klasszikus görög hatás a gránitoszlopokban nyilvánul meg, amelyek háromszögletű lábazatot hordoznak. A bejárat egy rotundába vezet, amelyet kupola koronáz. A kör alakú tér bejáratához három sor korinthoszi oszlop tartozik. Ezek közül nyolc elöl épül, majd további nyolc két sorban. Ez a fenséges téglalap alakú bejárat a rotundába vezet.

Az, hogy a kör alakú építmény ennyi évszázadon át képes volt megtartani egy 142 láb átmérőjű kupolát, a megbízható építészeti tudás, a felhasznált anyagok kombinációja és az építés precizitása bizonyítékául szolgál. A kupola közepén egy oculusnak nevezett nyílás található. Ez az okos ötlet nemcsak a fényt engedi be a szerkezetbe, hanem segít a súly egyenletes eloszlásában is. Egy hátránya van: az eső is szabadon bejuthat a belső térbe. Ezt is úgy oldották meg, hogy a padlót a lefolyók irányába döntötték le.

Az épület minden elemét gondosan megtervezték. A lépcsők kialakítása is lenyűgöző. Úgy kúposodnak, hogy a 20 láb vastagságú alap nehezebb, mint a teteje. A lépcsőfokok súlya csökken egészen az oculusig, ahol kisebb a súlyuk és csak 7,5 láb vastagok. Bármilyen furcsa is, az érintett építészek ezen agyszüleményét a későbbi építők nem vették át.

Bár az építők akkoriban korlátozottak voltak, a gépek és a nagy pontosságú műszerek előnyei nélkül, mégis képesek voltak egy olyan emlékművet felállítani, amely közel 2000 éve áll. Ráadásul a közlekedés sem volt fejlett. Az anyagokat csak a Tiberis folyón keresztül tudták szállítani. A szárazföldön az építőanyagot szekerekre kellett helyezni, és ember vagy állat által a helyszínre vonszolni.

A Pantheonban az a figyelemre méltó, hogy a hatalmas bronzajtók restaurálását leszámítva nem végeztek nagyobb javítási munkálatokat az építményen, annak ellenére, hogy mocsaras talajra épült. Ehhez képest a pisai ferde torony számos felújításon esett át, hogy megakadályozzák az összeomlását. Ezért a puha talajt okolják, amelyre épült.

A Pantheont természetesen megpróbálták lemásolni. A British Museum olvasóterme, valamint a Thomas Jeffersonról elnevezett rotunda a Virginiai Egyetemen szintén példa erre. A Pantheon azonban szépségében és szerkezeti eleganciájában felülmúl minden róla készült másolatot.

A Pantheont mindig is hasznosították. Sok híres embert, köztük uralkodókat temettek el benne. A nyolcadik századtól napjainkig a Pantheont templomként használták. Ha lehetőséged nyílik Rómába látogatni, a Pantheont tedd a "kötelező látnivalók" listájának élére. Megéri a fáradságot. Ráadásul ingyenes a belépő.

Pantheon. Róma.